I ZespółIII ligaKSZOsezon 2023/24

Peszko z Wieczystą wracają na Świętokrzyską – zapowiedź meczu KSZO – Wieczysta

Najbliższy piątek to kolejne wielkie emocje związane z drużyną KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Tego dnia o godzinie 19:29 rozpocząć ma się starcie 9 kolejki III ligi grupy IV. Przeciwnikiem będzie Wieczysta Kraków, a więc jeden z faworytów do awansu do II ligi. Czy pomarańczowo – czarni utrzymają doskonałą formę?

Kolejny obiekt zdobyty

W ostatni weekend KSZO grał w Dębicy z Wisłoką. Jak można się było spodziewać, po raz kolejny w tym sezonie udało się wygrać. Spotkanie do łatwych nie należało, ponieważ ostatnie 30 minut goście musieli grać w osłabieniu. Tutaj jednak wyszło dobre przygotowanie i potencjał drużyny, która potrafiła utrzymać wcześniej wywalczone 1:0 aż do końcowego gwizdka. Tym samym udało się wygrać po raz pierwszy w historii na stadionie w Dębicy.

Od strefy spadkowej do najlepszych w lidze

Nie będziemy wspominać fatalnego początku sezonu. Taki restart miał swoje przyczyny. Teraz o KSZO można pisać w samych superlatywach. Zwycięstwo w Dębicy sprawiło, że była to już 5 wygrana z rzędu. 15 punktów w tym okresie sprawiło, że gracze trenera Rafała Wójcika awansowali już na 6 miejsce w tabeli ze stratą raptem 1 punktu do lidera Siarki Tarnobrzeg.

Zagłębiając się dalej w statystykach można wysnuć jeszcze kilka innych pozytywnych wniosków. Patrząc na formę z 5 ostatnich spotkań, KSZO to najlepsza drużyna w III lidze grupie IV z kompletem punktów. Co ciekawe 2 najlepsza drużyna w tym okresie, Star Starachowice miał ich na koncie raptem 11. Jednak oni, a także Czarni Połaniec to obok KSZO jedyne kluby w tej grupie, które w 5 ostatnich meczach nie zaznały smaku porażki. 

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz. Początek tego sezonu jest najlepszym w wykonaniu KSZO od sezonu 2018/19, gdzie również po 8 kolejkach miał na koncie 15 punktów, jednak lepszy bilans bramkowy (13:6 przy 13:8 w tym sezonie). Sezon wcześniej na tym etapie KSZO miał 16 punktów. Jednak tylko w tym sezonie potrafił zanotować serię 5 wygranych z rzędu, co jest godne podziwu.

“Pan Trener Peszkin”

W Krakowie dzieje się bardzo ciekawie. Wieczysta postanowiła zwolnić w tym tygodniu trenera Macieja Musiała. Tymczasowym szkoleniowcem ma być Sławomir Peszko. Co ciekawe to już 4 trener w tym klubie w tym roku.

Wymagania i ambicje w tej części Krakowa są bardzo wysokie. Wieczysta po 8 kolejkach zajmuje dopiero 3 miejsce, chociaż strata do Siarki Tarnobrzeg wynosi tylko 1 punkt. Do tego ta ekipa jest najskuteczniejszą w całej lidze z dorobkiem 25 zdobytych goli. Problemem jednak jest defensywa, bo Wieczysta straciła już 14 bramek. Mniej od nich straciło aż 10 klubów. Ponadto klub zanotował już 3 porażki w sezonie. Każda miała miejsce w meczu wyjazdowym. 

Sławomir Peszko ma kolejny problem w postaci kontuzji. Nie jest pewne, czy w tym meczu zagra Maciej Jankowski, największa gwiazda w ofensywie Wieczystej. Na szczęście w pojedynku z Orlętami Radzyń Podlaski przełamał się Michał Fidziukiewicz. Do gry może być gotowy Thibaut Moulin. Poza tym w ostatnim meczu zadebiutował nowy napastnik, Chorwat Ante Aralica.

Mecz Orlętami, choć wygrany 3:2 pokazał, że znów Wieczysta ma spore problemy, jeśli chodzi o intensywność w swojej grze. Zwycięstwa i bramki są, wszak potencjał drużyny jest najwyższy w całej lidze. Jednak gra na stojąco sprawia, że ten klub łatwo skontrować i strzelić im bramkę. Wysoki pressing, czyli założenie kolejnych trenerów również nie zawsze działa. Nowy trener będzie musiał zmierzyć się z tym problemem. Czy mu się uda?

Warto dodać, że Sławomir Peszko miał okazję odwiedzić już raz stadion przy ulicy Świętokrzyskiej 11. W sezonie 2002/03 jako zawodnik Wisły Płock przyjechał do Ostrowca, gdy kluby te zmierzyły się ze sobą na poziomie 1 ligi. Wówczas klub z województwa mazowieckiego wygrał 2:0. Peszko jednak nie pojawił się na placu gry.

Niekorzystny bilans

Jedynym aspektem, który w tej sytuacji nie przemawia za KSZO to historia meczów bezpośrednich. Do tej pory odbyły się 2 spotkania bezpośrednie i zawsze górą była Wieczysta. W ubiegłym sezonie najpierw na swoim terenie wygrali 2:0, by w Ostrowcu zwyciężyć po bramce w doliczonym czasie gry 1:0. 

Miejmy jednak nadzieję, że siłą rozpędu gospodarze dadzą sobie radę także i z tym rywalem. Warto pamiętać, że stawką spotkania jest awans w tabeli. Po tej kolejce KSZO może znaleźć się nawet na podium przy pozytywnych rozstrzygnięciach w kilku meczach. 

W 9 kolejce dojdzie bowiem do takich meczów:

  • Avia Świdnik – Czarni Połaniec
  • Star Starachowice – Podlasie Biała Podlaska

Te mecze mogą zadecydować o dużych zmianach w tabeli. Jak do tej pory w czołówce panuje duży ścisk. Między 1 i 9 miejscem jest tylko 3 punkty różnicy. Na którym miejscu po tej kolejce będzie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski? 

Spotkanie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Wieczysta Kraków w najbliższy piątek o godzinie 19:29. Warto wówczas zasiąść na trybunach przy ulicy Świętokrzyskiej 11 bądź obejrzeć mecz na polsport.live (link do transmisji: https://polsport.live/mstv/transmisja/1283/kszo-wieczysta ).
Jak informuje klub z Ostrowca, mecz będzie miał miano imprezy masowej (więcej informacji: https://kszo1929ostrowiec.pl/posts/informacja-na-temat-biletow-na-mecz-kszo-wieczysta-krakow/267 )